Umieszczanie rodziców w domach opieki – okrucieństwo czy konieczność?

Domy opieki dla osób starszych mają w naszym kraju raczej nieciekawą opinię. Nie dotyczy to może tyle samych warunków panujących w takich domach, które przecież absolutnie złe nie są, ale ogólnej krytyki „oddawania” starszych i zniedołężniałych najbliższych, najczęściej wiekowych już rodziców do takich miejsc. Panuje bowiem w społeczeństwie przekonanie, iż obowiązkiem dorosłego syna lub córki jest opiekować się swoimi rodzicami w wieku późnym w sposób bezpośredni, tak samo, jako oni opiekowali się nimi jako małymi dziećmi.

kasmin

Ci, którym zdarza się więc podjąć decyzję o umieszczeniu swych rodziców w domu opieki, traktowani są często jako wyrodne dzieci. Niewdzięczne, bez serca, chcące jedynie pozbyć się problemu z głowy. Ile w tym prawdy, a ile zwykłego niezrozumienia sytuacji?

Nie ma co bowiem ukrywać – takie sytuacje również się zdarzają. Są niewdzięczne dzieci, które chciałyby się tylko rodziców pozbyć. Tyle, że stanowią one raczej mniejszość i dobrze by było rozeznać się trochę w sytuacji danej rodziny, przed wyrażeniem takiej właśnie krzywdzącej opinii. Większość synów lub córek przekazuje bowiem swoich starszych rodziców pod dom opieki z bólem serca i w ostateczności. Czynią to wtedy, gdy czują, że dalsza egzystencja ich zniedołężniałego już ojca czy matki jest po prostu niemożliwa pod dachem swojego domu. I absolutnie nie dlatego, że nie potrafią już z nimi wytrzymać. Dzieje się tak, ponieważ nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki na takim poziomie, jaka się im należy i jaka jest niezbędna w tym wieku.

Chodzi chociażby o zabiegi pielęgniarskie, regularny kontakt z lekarzem, gotowanie odpowiednich posiłków, karmienie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zabieranie na spacery, doglądanie 24 godziny na dobę i tak dalej. Z tym wszystkim w zwykłym mieszkaniu może być problem, a w domu opieki jest to zapewnione w standardzie.
Jak więc widać, warto czasami spojrzeć na daną sytuację szerzej niż nakazują to same emocje i zrozumieć, że po prostu czasami starsi ludzie znajdują się już w takim stanie, że potrzebują naprawdę profesjonalnej opieki i kontroli, a ich dzieci zwyczajnie nie są w stanie temu podołać. Umieszczenie rodzica w domu opieki wcale nie wyklucza zresztą tego, by regularnie go tam odwiedzać i miło spędzać razem czas.

Źródło : Kasmin.pl