Sprzęt do rugby

f3Rugby, jak każdy inny sport wymaga odpowiedniego rynsztunku. Chodzi zarówno o ubiór jaki i akcesoria.

Na początku gracze rugby nosili zwykłą odzież podczas gry. Chłopcy z elitarnych szkół zdejmowali tylko marynarki i krawaty i zaczynali rozgrywkę.

Stroje jak w każdym innym przypadku gier zespołowych, z czasem należało zunifikować. Podstawa to wygodne spodenki, t-shirt, podkolanówki oraz korki. Dozwolone są ponadto ochraniacze tradycyjne, przygotowane z twardego plastiku, zakładane pod koszulką, getrami.

Specjalnie utworzona organizacja rugby – tzw. IRB ustala najważniejsze przepisy również dotyczące gry w rugby. IRB ustala grubość określonych elementów. Ochraniacz ma ściśle przylegać do czaszki, ale nie może być grubszy niż 1 cm. Podobnie sprawa ma się do ochraniaczy na barki, golenie. Każdy gracz musi mieć również rękawiczki bez palców i ochraniacze na zęby.

Jakość wykonania odzieży do rugby musi być wysoka.f5 Chodzi o t-shirt wykonany z wytrzymałej tkaniny, mocnej, bo odpornej na szarpanie. Współcześnie mocno przylegają one do ciała, co uniemożliwia brutalne wstrzymywanie biegnącego gracza. Buty są wyposażone w korki, a ich parametry również opisane są przez IRB.

Najważniejszym elementem w tej grze jest oczywiście piłka. Historyczna wersja piłki do rugby została wykonana przez angielskiego szewca Williama Gilberta. Materią potrzebną do jej uszycia stał się świński pęcherz, dzięki któremu uzyskany został jajowaty kształt. Dziś najsłynniejszą firmą produkującą piłki do rugby jest właśnie firma Gilbert. Piłki do rugby muszą być wykonane ze skóry bądź z tworzyw syntetycznych, o powierzchni przyczepnej i odpornej na błoto.