Skąd wywodzi się rugby?

f1Powszechnie panujące powiedzenie, że piłka nożna to sport dla gentelmenów, w który grają łobuzy, natomiast rugby to sport dla łobuzów, w który grają gentelmeni, na przestrzeni lat potwierdzało się w praktyce.

Ogólnie przyjęta dziś nazwa Rugby wywodzi się od nazwy niewielkiego miasteczka robotniczego w Anglii, w którym to rozegrany został pierwszy taki mecz. Miało to miejsce w 1832 roku.

Anglia jest krajem,w którym zrodziło się wiele dyscyplin sportowych z piłką w roli głównej. Pierwszy mecz w rugby zaszczepił w angielskich chłopcach zwłaszcza ze środowiska akademickiego miłość do tego sportu. Już w 1846 roku postanowiono spisać wszystkie sztandarowe zasady, które ukształtowały technikę gry i sprawiły, że jest ona do dziś tak bardzo popularna na całym świecie.

W równoległym czasie kształtowały się również zasady gry w piłkę nożną,dlatego można powiedzieć że obie te dyscypliny mają podobny rodowód. W 1893 roku rugby rozczłonowane zostało na kilka kategorii.Mianowicie na union rugby – 15-osobową grę opartą na starych zasadach o charakterze rekreacyjno-amatorskim oraz na rugby league- 13 osobowa, które kierowała się zasadami nieco zmodyfikowanymi i była zapoczątkowana przez robotników. Ta druga odmiana stała się bardziej widowiskową, zawodową formą rugby.

Rugby zyskało uznanie w innych krajach tj. Irlandia, Walia, Szkocja, Australia, Nowa Zelandia, Francja. W dzisiejszych czasach kraje anglosaskie uważają tę dyscyplinę za sport dla elit, wyższych warstw społecznych. Jest bardzo spektakularny, choć charakteryzuje się czasem nieco brutalnym przebiegiem. W Polsce ostatnimi czasy również coraz więcej osób uprawia ten sport.