Polska liga rugby

Historia polskiego rugby nie jest długa. Mamy w naszym kraju jednak tzw. f11ekstraligę w rugby union, czyli tę 15-osobową. Jest to jedna z najwyższych w hierarchii męskich ligowych rozgrywek liga w Polsce.

To sezonowe rozgrywki w systemie cyklicznym – kołowym. To mistrzostwa kraju, w których gra 8 najlepszych drużyn w Polsce. Zwycięsca ekstraligi jest automatycznie Mistrzem Polski.

Organizatorem zawodów jest Polski Związek Rugby założony w 1957 roku. Dziś prezesem jest tu Jan Kozłowski. Obecnym zwycięzcą jest Lechia Gdańsk, natomiast najwięcej zwycięstw odnotował AZS Warszawa, który był również pierwszym zwycięzcą tego typu krajowych rozgrywek rugby w 1957 roku. Format zawodów to dwie rundy: zasadnicza ( 14 kolejek ligowych) i finałowa tzw. play-offy. Cztery drużyny z tabeli końcowej awansują do półfinałów a stąd już tylko o krok do mistrzostwa.

Rugby w Polsce jest coraz popularniejsza dyscypliną sportu. Wykształca od samego początku wolę, zapał do walki i wytrwałość w dążeniu do celu. Warto poznać bliżej tę dziedzinę sportu, która według wielu zalicza się do sportów elitarnych. Najważniejsze zespoły ekstraligi polskiej to: Arka Gdynia, Budowlani Łódź, Budowlani Lublin, Lechia Gdańsk, Juvenia Kraków, Ogniwo Sopot, Orkan Sochaczew i Posnania.