Jakie są nowotwory ginekologiczne?

Nowotwory ginekologiczne są niekontrolowany wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nieprawidłowych w żeńskich narządach rozrodczych, w tym szyjce macicy, jajników, macicy, jajowodów, pochwy i sromu.

Co jest przyczyną nowotworów ginekologicznych?

Istnieje wiele czynników, które powodują nowotwory ginekologiczne. Badania medyczne odkryły, że niektóre klasy genów zwanych onkogenami i genami supresorowymi guza, powodują wzrost raka. Nieprawidłowe e tych genów mogą być nabyte (np poprzez palenie, starzenie, wpływy środowiska) lub dziedziczone, czyli genetyczne. Prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy oraz niektóre nowotwory pochwy i sromu są spowodowane przez wirusa znanego jako HPV lub wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kto powinien poddać się leczeniu nowotworów ginekologicznych?

Nowotwory ginekologiczne powinny być leczone przez onkologa. Tylko lekarz onkolog ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby leczyć nowotwory tego rodzaju. Nie należy zatem wybierać żadnego innego lekarza, który będzie zajmował się leczeniem nowotworów stref płciowych.

Jak leczy się nowotwory ginekologiczne?

Za pomocą chirurgii, radioterapii lub chemioterapii leczone są nowotwory. Wybór terapii zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

Kto jest zagrożony?

Każda kobieta jest narażona na ryzyko wystąpienia raka ginekologicznego. Szacuje się, że będzie około 80.000 nowych przypadków zdiagnozowanych i około 28.000 zgonów z tego powodu w samym tylko USA (dla Polski badania wciąż trwają).

Co mogę zrobić, aby chronić siebie i moich bliskich?

Należy badać samodzielnie piersi, odwiedzać lekarza. Szczepić dzieci przeciwko wirusowi HPV. Należy zawsze spytać lekarza, czy szczepienie przeciwko HPV ma sens dla danej osoby. Poza ty należy stosować zdrową dietę, ćwiczyć regularnie i prowadzić zdrowy tryb życia.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest rakiem, który zaczyna się w szyjce macicy, części macicy lub macicy, która otwiera się w pochwie. Rak szyjki macicy jest spowodowany nieprawidłowymi zmianami komórkowymi, w tym szyjki macicy. Rak szyjki macicy najczęściej dotyka kobiet w wieku pomiędzy 30 a 55, ale może pojawić się nawet u bardzo młodych dziewcząt, w okresie ich dojrzewania.

Zachorowalność: Szacuje się, że będzie około 11.000 nowych przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy oraz około 4000 zgonów z powodu tego schorzenia w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej każdego roku.

Objawy: Krwawienie po stosunku, nadmiernym rozładowaniem i nienormalnym krwawienie między miesiączkami.

Czynniki ryzyka: Trwałe zakażenie wysokiego ryzyka, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wykazano, że powoduje praktycznie wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Jednak HPV jest bardzo powszechnym wirusem i większość kobiet z HPV nie zachoruje na choroby szyjki macicy. Inne czynniki ryzyka to palenie tytoniu, zakażenie HIV, stosunki seksualne w młodym wieku, rzadkie badania lekarskie.

Zapobieganie: Wczesne szczepienie jest obecnie najbardziej skuteczną strategią zapobiegania rakowi szyjki macicy. Ważne jest dla kobiet, aby wykonywać badania i stosować się do zaleceń lekarza.

Szczepienia: Jednym z najbardziej znaczących postępów w walce z rakiem szyjki macicy jest opracowanie szczepionki przeciw HPV. W czerwcu 2006 roku szczepionka została zatwierdzona do stosowania u 9-26-letnich kobiet i dziewcząt. Szczepionka okazała się bardzo skuteczna w ochronie kobiet przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, sromu i pochwy.

Rak jajnika

rak jajnika, siódmy co do częstotliwości rak występujący u kobiet, zwykle zaczyna się na powierzchni w komórkach jajnika, które nazywane są komórkami nabłonkowymi. Około 85 procent do 90 procent przypadków raka jajnika są to nabłonkowe nowotwory jajnika.

Zachorowalność: Rak jajnika zajmuje piąte miejsce w rankingu przyczyn zgonów wśród kobiet i powoduje więcej zgonów niż wszystkie inne ginekologiczne nowotwory razem wzięte. Szacuje się, że wystąpi około 21.000 nowych przypadków zdiagnozowanych i około 14.500 zgonów z powodu raka jajnika w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej rokrocznie.

Objawy: wzdęcia, bóle brzucha lub miednicy, trudności z jedzeniem lub uczucie pełności szybko i / lub symptomy moczowych (nagłych lub częstotliwości). Częstotliwość występowania takich objawów jest kluczowym czynnikiem w diagnostyce raka jajnika. Liczne badania pokazują, że rak jajnika, nawet we wczesnym stadium może powodować takie objawy. Kobiety, które mają te objawy niemal codziennie przez okres dłuższy niż kilka tygodni, powinny zobaczyć się z lekarzem, najlepiej ginekologiem. Wczesne rozpoznanie choroby daje największe szanse na skuteczne leczenie.

Inne objawy, które były najczęściej zgłaszane przez kobiety z rakiem jajnika to zmęczenie, niestrawność, ból pleców, ból podczas stosunku, zaparcia i nieprawidłowości miesiączkowania. Jednakże, te objawy nie są przydatne w identyfikacji raka jajnika, ponieważ mają je także panie nie cierpiące na to schorzenie.

Czynniki ryzyka: Ryzyko wystąpienia raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po okresie menopauzy. Schorzenie często występuje u pań, które nie były w ciąży i nie urodziły dzieci.

Zapobieganie: Obecnie nie ma powszechnie przyjętego i efektywnego badania przesiewowego w kierunku raka jajnika.

Rak macicy: endometrium

Endometrium jest warstwą błony śluzowej jamy macicy, a w większość przypadków rak macicy rozpoczyna się z powodu nowotworowych zmian w okładzinie. Rak może atakować trzon lub mięśnie macicy, a czasem rozprzestrzeniać się również poza macicą (w jajnikach, atakować węzły chłonne i jamę brzuszną).

Zachorowalność: Rak endometrium jest najczęstszym rakiem reprodukcyjnym. Szacuje się, że wystąpi około 42.000 nowych przypadków zdiagnozowanych i około 7500 zgonów z powodu raka endometrium w USA rokrocznie.

Objawy: Najczęstszym znakiem ostrzegawczym dla trzonu macicy lub macicy (raka) jest nieprawidłowe krwawienie z pochwy, a uznanie tego objawu często daje możliwość wczesnego rozpoznania i leczenia schorzenia. U starszych kobiet, każde krwawienie po menopauzie może być objawem raka endometrium. Młodsze kobiety powinny pamiętać, że nieregularne lub intensywne krwawienia z pochwy mogą być objawem nowotworu.

Do czynników ryzyka raka endometrium zalicza się otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stosowanie estrogenów bez progesteronu tamoksyfen użytku i późny wiek menopauzy (po 52). Kobiety, które nie były w ciąży mają również nieco wyższe ryzyko zachorowania na raka endometrium.

Zapobieganie: Obecnie nie istnieją żadne badania przesiewowe w kierunku raka endometrium, które są zalecane w sposób rutynowy. Test PAP ma na celu znalezienie raka szyjki macicy i jego prekursorów, a nie endometrium CANCE.

Utrzymanie zdrowego stylu życia: Kobieta może obniżać jej ryzyko rozwoju raka endometrium poprzez regularne ćwiczenia, zdrową dietę i utrzymanie zdrowej wagi ciała. Utrzymanie poziomu cukru we krwi i ciśnienie krwi pod kontrolą również pomaga obniżyć ryzyko.

Kobiety mające nieoczekiwane krwawienia po menopauzie lub ciężkie, długotrwałe lub niespodziewane krwawienia powinny wykonać biopsję endometrium, aby sprawdzić czy nie chorują na raka endometrium.

Rak pochwy

Nowotwór pochwy pochodzi z pochwy, zazwyczaj pojawia się w łuskowatym nabłonku pochwy (okładzinie). Jest zwykle rozpoznawany u starszych kobiet i promieniowanie jest najczęstszym sposobem leczenia tego nowotworu.

Częstość występowania raka pochwy jest bardzo rzadka. Szacuje się, że będzie około 2000 nowych przypadków zdiagnozowanych i 750 zgonów z powodu raka pochwy w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

Objawy: rak pochwy, zwłaszcza w przedrakowych i wczesnych etapach, może nie powodować żadnych objawów. Najczęstsze objawy bardziej zaawansowanych stadiach obejmują krwawienie, ból lub problemy przy oddawaniu moczu lub też zaburzenia perystaltyki jelit.

Rak sromu

Raka sromu jest spowodowany przez wzrost i rozprzestrzenianie się nieprawidłowych komórek warg sromowych i krocza.

Częstość występowania: rak sromu jest rzadkością. Szacuje się, że pojawi się około 3500 nowych przypadków zdiagnozowanych i około 900 zgonów z powodu raka sromu w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Rak sromu najczęściej jest diagnozowany we wczesnych stadiach, a leczy się go chirurgicznie.

Objawy: swędzenie, pieczenie, krwawienie, ból lub owrzodzenie w okolicy narządów płciowych są częstymi objawami raka sromu

Rak jajowodów

Rak niezwykle rzadko rozwija się w jajowodach. Terapie i czynniki ryzyka raka jajowodu są podobne do raka jajników.

Jakie są znaki ostrzegawcze? Onkolodzy zalecają pomoc lekarską, jeśli te objawy utrzymują się przez dwa tygodnie:

  • zaburzenia funkcjonowania jelit lub pęcherza;

  • ból narządów płciowych;

  • nagłe upławy;

  • zgrubienie lub guzek,

  • nieustanna niestrawność

  • ból w okolicach miednicy

  • wzdęcia lub uczucie ciężkości w jamie brzusznej lub miednicy.

Ponadto kobiety powinny natychmiast zgłosić się na badanie do ginekologa, jeśli mają krwawienia z pochwy, bardzo niepokojące są one szczególnie u kobiet po menopauzie. W grupie wiekowej przedmenopauzalnej, kobieta powinna być sprawdzana w przypadku wystąpienia intensywnych i bolesnych miesiączek lub krwawienia między miesiączkami.

Jeśli zdiagnozowano raka ginekologicznego, szukać opieki ginekologicznej natychmiast. Niezbędna będzie też porada onkologa i rozpoczęcie terapii medycznej, która na pewno sprawi, że pacjentka powróci do zdrowia ( o ile nowotwór zostanie wykryty w jednym z pierwszych stadiów, a leczenie zostanie podjęte natychmiast).