Ciekawostki ze świata rugby

f6Najpopularniejszą wersją rugby jest rugby w 15-osobowym składzie.

Taka wersja to union rugby. Dzięki temu można utworzyć formację tzw. ataku i młyna. Gracze ataku są oznaczeni na koszulkach numerami od 9 do 15, natomiast zawodnicy tzw. fali to numery 1-8.

O co chodzi w union rugby? Trzy linie tworzą zawodnicy młyna, tu też znajdują się konkretne pozycje prawego filaru, lewego filaru oraz młynarz, lewy i prawy wspieracz, podobnie lewy i prawy rwacz, wiązacz. Nazwy są zabawne, ale jak można się domyślić każdy z tych zawodników pełni bardzo ważną funkcję w młynie. Najbardziej aktywni są oczywiście rwacze if7 skrzydłowi, bo cały czas biegają, działając w defensywie i ofensywie. W ataku z kolei można wyróżnić takie funkcje zawodnicze, jak: łącznik młyna, łącznik ataku, prawy skrzydłowy ataku i lewy skrzydłowy ataku, środkowy ataku, czy obrońca.

Najważniejszą osobą w drużynie to łącznik młyna – tzw. mózg zespołu. Gracz ten musi być lekki, niski a przede wszystkim szybki i zwinny. To zapewnia ścisłą koordynację działań całej formacji oraz dba o realizację całego planu rozgrywki.

Łącznik ataku jest drugą ważną osobowością na boisku, bo inicjuje wiele akcji w ofensywie. Szczegółem jaki można od razu wyłapać jest brak bramkarza w rugby. Mecz dzieli się na dwie połowy. Obie wynoszą 40 minut. Rozmiary boiska to 100 na 70 metrów. Dziś podobną formą gry jest rugby w 7 osób i z połowami po 7 minut.